"Wiadomości" wracają do telewizji. Wraca też szef redakcji
"Wiadomości" TVP zniknęły ze stacji w grudniu ubiegłego roku. Program został zastąpiony nowym formatem – "19:30". Szefem redakcji nowego programu informacyjnego Telewizji Polskiej jest Paweł Płuska, poprzednio przez wiele lat związany z "Faktami" TVN. Wydania prowadzi m.in. Marek Czyż i Joanna Dunikowska-Paź.
Na początku 2024 roku, byli szefowie TAI – Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki, zostali zwolnieni dyscyplinarnie z Telewizji Polskiej. W marcu br. TVP pozwała ich na kwotę 1,33 mln zł m.in. za przebywanie od 20 grudnia do połowy stycznia w siedzibie agencji. Po tych wydarzeniach były szef redakcji "Wiadomości" TVP Marcin Tulicki zapowiedział film o "bezprawnym przejęciu mediów, prokuratury, instytucji państwa".
Tymczasem, jak dowiedział się serwis Wirtualne Media, "Wiadomości" powrócą do telewizji.
"Wiadomości" wracają do telewizji. Pokaże je inna stacja
W piątek, w mediach społecznościowych pojawiła się zapowiedź startu nowej stacji w naziemnej telewizji cyfrowej. wPolsce24 ruszy już w poniedziałek 2 września.
Materiał zamieścił na platformie X m.in. Marcin Tulicki. "Zapraszamy. Będzie się działo" – napisał.
Dopytywany przez Wirtualnemedia.pl, Tulicki potwierdził, że dołączył do zespołu wPolsce 24 jako zastępca redaktora naczelnego i szef głównego serwisu informacyjnego. Według ustaleń serwisu, program, którym dziennikarz kieruje we wPolsce24, będzie nosił nazwę "Wiadomości".
Nowy program informacyjny, pod dobrze znaną widzom TVP nazwą, ma być emitowany ok. godz. 19.30. Marcin Tulicki nie zdradza jeszcze oficjalnie nazwy formatu, ani tego, kto pojawi się w nim w roli prowadzących. Wiadomo jednak, że serwis wystartuje 2 września, wraz ze startem emisji w naziemnej telewizji.
– Niebawem się Państwo dowiedzą, kto poprowadzi główny dziennik. To naprawdę znane twarze – zapewnia dziennikarz.
Jak przewidują Wirtualne Media, w zespole "Wiadomości" znajdzie się prawdopodobnie Małgorzata Gałka, była reporterka "Panoramy" i "Wiadomości". Dziennikarka niedawno zapowiedziała swój powrót do mediów, a w piątek podała dalej na platformie X zapowiedź startu wPolsce24.
Nagły koniec flagowego formatu TVP
27 grudnia 2023 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o postawieniu mediów publicznych w stan likwidacji. Tydzień wcześniej minister Sienkiewicz odwołał prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe zarządy spółek zostały wyłonione przez nowe rady nadzorcze powołane przez ministra. Niecałą godzinę po publikacji oświadczenia resortu kultury przestały nadawać stacje TVP Info i TVP3 (zamiast nich zaczęto emitować sygnał TVP1 i TVP2). Chwilę później padła również strona internetowa stacji. Z anteny Telewizji Polskiej zniknęły m.in. "Wiadomości", "Panorama" i "Teleexpress".
Jeszcze tego samego dnia, w studiu "Wiadomości" pojawili się m.in. Michał Rachoń, Bronisław Wildstein, prezes IPN Karol Nawrocki, ówcześni szefowie TAI i "Wiadomości", a także reporterzy programu. Całość pokazała Telewizja Republika. – 41 lata temu, gdy komunistyczna władza wprowadzała stan wojenny, na antenie TVP nie pojawił się bardzo popularny program "Teleranek". Dziś, 20 grudnia 2023 r., nie ukazał się główny program informacyjny w Polsce, "Wiadomości". Doprowadziła do tego dzisiejsza bezprawna decyzja większości sejmowej, która próbuje przejąć telewizję. Tutaj na pl. Powstańców jeszcze ich nie ma. Są już na Woronicza, gdzie mieści się zarząd, są inne studia. To całkowicie bezprawne przejęcie – mówił wówczas Michał Adamczyk.
W tym samym czasie w TVP1 oraz w TVP Info pojawił się krótki komunikat Marka Czyża dotyczący zmian w stacji.